top of page

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK 
TRAVELIFE

BİYOÇEŞİTLİLİK ve HAYVAN REFAHI
Kriter No: 101, 102, 103, 151

Neden?

Amaç

Sorumlu bir işletme olmanın önemli bir parçası, biyolojik çeşitliliğe zarar vermemenizi sağlamaktır. Bu, biyolojik çeşitliliğe zarar veren kendi operasyonlarınızın ve yerel tur şirketleri gibi birlikte çalıştığınız diğer işletmelerin zararlı faaliyetlerine karşı yapabileceklerinizi içerir. Ayrıca, doğal alanların korunması, vahşi yaşam ve hayvan refahı gibi noktaları kapsar. Hayvan refahının dünya çapında birçok turist için önemli bir sorun haline geldiğini artarak gösteren veriler olduğunu da bilmelisiniz.

 

Hedefler

 • İşyerinizdeki tüm hayvanları uygun şekilde koruduğunuzdan ve onlara baktığınızdan emin olmak.

 • Hayvanların refahına zarar verebilecek tesis dışı faaliyetleri teşvik etmediğinizden emin olmak.

Faaliyetlerinizin, özellikle korunan veya hassas alanlarda yerel biyoçeşitliliği olumsuz etkilememesini sağlamak.

Kriter No: 101 + 102 + 103
Hayvanlar ve doğal hassas alanlar

Ne?

Tesiste vahşi yaşam türleri bulunduruyor musunuz? Evet ise, Konaklamalar için Travelife Sürdürülebilirlik Standartının (Travelife Sustainability Standard for Accommodation) ek I’inde yer alan gereklilikleri karşılıyor musunuz?

Konaklamalar için Travelife Sürdürülebilirlik Standartının (Travelife Sustainability Standard for Accommodation) ek II’sinde yer alan uygulamalardan herhangi birisi tesiste gerçekleştiriliyor mu? Bu uygulamalar veya bu uygulamaların gerçekleştirildiği yerlerin herhangi birisini destekliyor musunuz?

Vahşi yaşamla ilgili tüm faaliyetlerin hayvanlarla temas konusundaki belirlenmiş uygulama esaslarına uygun olarak gerçekleştirildiğine dair kanıtlarınız var mı?

Destek

Yukarıda bahsedilen açıklamalarda geçen herhangi bir faaliyetiniz bulunmuyorsa, 101, 102 ve 103'üncü sorular için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Nasıl?

Eğer hayvanları tesisinizde bulunduruyorsanız, aşağıdaki soruları cevaplamanız gerekir:

 

 • İdaresi ve/veya bakımları için size muhtaç olan hayvanları tesisinizde bulunduruyor musunuz? Eğer bulunduruyorsanız, Travelife hayvan refahı gereklilikleri Ek I’e uyduğunuzu gösterebilir misiniz?

 • Tesisinizde koşum hayvanları bulunduruyor musunuz? Eğer bulunduruyorsanız, Travelife hayvan refahı gereklilikleri Ek I’de açıklanan bölüm a ve b’ye uyduğunuzu gösterebilir misiniz?

 • Tesisinizden yürüttüğünüz veya tesislerinizde yaban hayatı içeren faaliyetlerin hayvanlarla temasa ilişkin yerleşik uygulama kurallarına uygun olduğunu gösterebilir misiniz? Örneğin, safariler, doğa’da serbest ortamda bulunan yunuslarla yüzme ve her tür hayvanı içeren eğlence.

 • Travelife hayvan refahı gereksinimleri Ek II’de açıklanan kabul edilemez uygulamalardan herhangi biri tesisinizde gerçekleşiyor mu?

 • Travelife denetiminizden önce tesisinizde hayvanların bulunduğunu Travelife’a bildirdiniz mi? Bunun sebebi, denetçilerimize uygun şekilde bilgi verebilmemiz ve iyi hazırlandıklarından emin olabilmemiz içindir. Ek bilgi sağlamanızı da isteyebiliriz.

 

Sizin tarafınızdan işletilmeseler bile, hayvanlarla ilgili tesis dışı faaliyetlerin tanıtımını yapıyorsanız (örneğin, onları tanıtan broşürleriniz varsa, etkinlik masası aracılığıyla misafirlere geziler satıyorsanız) aşağıdaki soruları yanıtlamanız gerekecektir:

 

 • Aktivite veya eğlence programı, hayvanlarla temas konusunda yerleşik uygulama kurallarına uygun mu? Örneğin, safariler, doğa’da serbest ortamda bulunan yunuslarla yüzme ve her tür hayvanı içeren eğlence.

 • Aktivite veya eğlence programı, Travelife hayvan refahı gereklilikleri Ek II’sinde açıklanan kabul edilemez uygulamalardan herhangi birini içeriyor mu? Öyleyse, bu etkinliği tanıtmayı bırakmanız gerekecek.

 

Ne?

Yakınınızda özel bölgeler (örn. resifler, sulak araziler, haliçler, mangrovlar, kumullar) belirlediniz mi ve bunların korunmasına yardımcı olma konusunda planlarınız var mı? (İlk denetim için geçerli değildir)

Kriter No: 151

Nasıl?

İkinci Travelife denetiminiz için, bölgenizde, günlük geziler gibi misafir ziyaretleri de dahil olmak üzere operasyonlarınızdan etkilenebilecek özel veya hassas doğal alanlar belirlediğinizi göstermeniz gerekecek. Bu alanlar, resifler, kum tepeleri, mangrovlar, haliçler, yaban hayatı üreme alanları vb. gibi yerleri içerebilir. Eğer böyle bir alan tespit ederseniz, bu alanları korumaya yardımcı olmak için plan yapmanız gerekecek.

 

Destek

Doğa koruma ve milli parklar genel müdürlüğü haritası bilgi vermek amacıyla paylaşılmıştır. Haritada geçen alanların dışında, kaplumbağa üreme alanları, kumullar vb. gibi, bu kriterin kapsamına giren daha bir çok bölge bulunmaktadır.

Word formatında indirip, işletmenize göre kontrol listesi üzerinde çalışabilirsiniz.

doga koruma ve milli parklar gm.png

Bakanlık tarafından ilan edilmiş doğal koruma alanları ve milli parklar

stay better travelife.png
 • Instagram
 • LinkedIn
bottom of page